Dám ti slunce - Jandy Nelsonová

23. dubna 2016 v 15:21 | Kateřina Ulmanová |  Knižní část mého já
Vzhledem k tomu, že mou dost velkou část života tvoří knihy, dovoluju si na svůj blog "Můj život s MG" přidat další kategorii a to KNIŽNÍ SVĚT KÁČ!, předem říkám, že kdo nerad čte ať tyhle články nečte. To dá rozum ne?

Recenze na knihy nepíšu - a často se dost bojím, že prozradím nějaký "spoiler" - a tak se pokusím vám žádný spoiler neprozradit a recenze začít psát, ne jen kvůli vám, ale kvůli sobě abych když se mě někdo zeptá na doporučení měla "mini čtenářský deník" na jednom místě.

Začala bych svou novou rubriku knihou, s názvem DÁM TI SLUNCE, od autorky Jandy Nelsonové. No dočetla jsem ji právě teď, a tak moje recenze bude dost ovlivněná aktuálními pocity :-)

Jdeme na to!!
 

DÁM TI SLUNCE - JANDY NELSONOVÁ

Příběh je rozdělená do pár kapitol, první je vyprávěna z pohledu Noaha - prvního z dvojčat a jeho časová linka je od jeho 13ti let, kdežto druhá kapitola Jude, je vyprávěna zase o pár let později Jude a Noah už mají 16let, jejich máma je mrtvá, z Noaha "blázna" se stal "normální" kluk, tahá se po večírcích, pije a rázem "rozumí světu". Naopak z "normální" Jude se stal "neviditelný blázen" chodící na prestižní uměleckou školu - na školu, na kteoru tolik toužil jít Noah a na kterou tolik nechtěla jít Jude.

Součástí příběhu se stane spousta zajímavých osob, odlišných povah, které umí autorka precizně popsat a propojit.

Líbí se mi, že kniha si pohrává i s kontroverzní tématikou, sama anotace ji jasně bez jakýchkoli pochybností nebo příkraz popisuje: " Když je jim třináct, Jude pochopí, že je krásná, a Noah zas, že je gay." Autorka i přes tohle jasné tvrzení nemá potřebu do čtenáře tlačit nějaké osvěcující myšlenky, naopak předkládá příběh, takový jaký je.

Všechno se zdá ideální - nebo ne zcela ideální ale reálné a lidské - dvojčata se milují, doplňují a jsou vlastně jedna duše ve dvou tělech, uklidňuje je pocit společného dýchání, doplňují za sebe věty. Žárlí na sebe, žárlí na rodiče. A nikdy by nikdo neřekl, že zrovna tihle dva, se nějak začnou míjet, že se jejich světy rozdělí.
Vždy se ale věci dokážou zamotat, stačí vlastně málo. Stačí k tomu ochranitelský pud, malá milosrdná lež, nebo pouze ochranná skořápka před celým světem, kterou si člověk vytovří.

Dlouhou část příběhu jsem měla pocit, že rozumím, že chápu, že se dokáže s určitýma myšlenkama ztotožnit a říkala jsem JO JO!! TAKHLE TO JE!
Pak naopak tento pocit přebylo nutkání říkat si: "To je nemožné", "To by přeci v reálu nikdy nemohlo vyjít." "Spousta náhod na málo stránkách." Ale proč vlastně ne? Už od pradávna se říká: "Svět je podivuhodně malé místo" a 357 stran je v důsledku asi dost velká časová propast pro tolik (ne)uvěřitelných příběhů, ale jak Jude ráda tvrdí: " Některým lidem je prostě souzeno potkat se ve stejném příběhu."

Co na příběhu já osobně miluju? Fakta:


1) Obálka je bezpochyby skvělá!
2) Noah je Noah (čas od času mám chuť skočit do knihy a říct mu, že svět viděný jeho očima je svět ve kterým bych chtěla být - aspoň pár minut - "Jude se pozvracela přes celý stůl, ale toho modře světélkujícího blitíčka si všimnu jenom já."
3) Chtěla bych mít bibli, kterou vlastní Jude. (ale jak se znám bála bych se v ní číst, abych náhodou nezačala jančit když přes cestu přeběhne černá kočka.)
4) ... naš
4) .... no dobrá tohle už by spoiler byl, tak já mlčím a vy čtěte a třeba "fakt" číslo 5,6 a 7 poznáte z knihy.

- jeden fakt na víc? - to, že když už se zdá že kniha, už tak překonala vaše očekávání a vy v ní najdete svou nejoblíbenější filozofickou myšlenku od Platóna.

MÍNUS, spíš pro mě než pro knihu!

Jediné co mě na příběhu mrzí je to, že jsem se do něj nedokázala začíst hned, chvilku mi trvalo překousnout první 30 stran, ale po nich jsem knihu přečetla za jeden den a nelituji ani jedné minuty strávené v její společnosti. Protože slzy hrachu se skutálely - jsem přecitlivělá - hrůza a děs!Hodnocení 5*


Všeobecné info? Najdete třeba na Databazeknih.cz , vydavatelství COOBOO 2016

Tak čau příštš Kateřina :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikky Nikky | E-mail | 23. dubna 2016 v 15:40 | Reagovat

Kačička, mám podobnú rubriku na svojom druhom blogu a tiež vlastne sama pre seba, ale ak na túto knižku narazím, určite do nej aspoň juknem :-)

2 KacUlman KacUlman | 23. dubna 2016 v 15:57 | Reagovat

[1]: A jaký je tvůj druhý blog? :-) Ráda kouknu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama