Křídla ve větru - Sue Monk Kidd

22. června 2016 v 20:56 | Kateřina Ulmanová |  Knižní část mého já

Křídla ve větru - Sue Monk Kidd

- - Edice světový BESTSELLER -


Víte, na téhle knize je jedna věc, které nebudete chtít věřit. Já sama si tuhle větu pokládala s každým otočením stránky stále častěji: "Opravdu bylo možné, aby se lidé v 19. století domnívali, že lidské bytosti s jinou barvou kůže, rozumějte ČERNOŠI, nejsou lidé, ale věci?"

Dlouho jsem se této knížky bála, nejsem moc zvyklá na knihy, které se odehrávají v průběhu několika let. A tady nám autorka zařídila, aby na 383 stránkách hrdinky prožívali své dětství i dospělost, pod našim drobnohledem.
Sarah Grimkéová, žijící na americkém Jihu dostává na své jedenácté narozeniny od rodičů malou černošskou otrokyni Hetty, kterou by ze všeho nejradši odmítla, či ještě lépe darovala ji svobodu. Jenže to v této době bylo zcela nepřípustné, naopak slušelo se otroka nejen vlastnit, ale chovat se k němu jako k věci, kterou může majitel beztrestně týrat, mučit a zneužívat. S tím se Sarah nechtěla smířit a s Dorobkem (což je pravé jméno Hetty) se dává dohromady, skamarádí se a Sarah doufá, že se ji podaří změnit lidské přesvědčení, že otroci jsou pouhé věci. Touží se stát první ženskou právničkou, tak jako její otec i bratr.

Místo svého snu, se ve svých 12ti letech stává kmotrou své sestry Angeliny - Niny, což se stane jejím novým životním posláním. My se stáváme svědky příběhu, který je vyprávěn současně z pohledu Sarah a Drobka. Setkáváme se nejen s odlišnou češtinou - Sarah je vzdělané a intelektuálně nadané dítě naopak Drobkovi se vzdělání nedostalo, a tak je její mluva plná vytříbených zkomolenin. - setkáváme se zde, ale hlavně s odlišnými světy, těmi, které se sice po určitý čas odehrávají na stejném místě, ale za jinými dveřmi. Jedna spí na zemi případně s matkou v jedné posteli ta druhá naopak ve vlastním pokoji s možností kdykoliv si přivolat svou otrokyni. Dostává se nám taky pochopení, že někdy ten co má zdánlivě míň, prožívá těžké chvíle, může mít v důsledku mnohem, ale mnohem víc.

Vztah, který je v knize vykreslen mezi dcerou a matkou, nám dává poznat, že Drobek s Charlotte mají něco, o čem si Sarah s paní, můžou nechat jen zdát, jenže, bylo to v této době možné i jinak?

Co mě na příběhu zaujalo?.... Fakta:

1)
Obálka je bezkonkurenční
2) Autorčin styl psaní, se mi opravdu zamlouval a v částech, kde se ke slovu dostává Drobek opravdu bavil.
3) Taky bych chtěla vlastnit takové dveře vedoucí na střechu, či mít v bytě výklenek, z něhož je vidět na vodu.
4) Celou knihu jsem se těšila na konec, a v důsledky když přišel jsem si přála ještě pár stránek navíc.
5) …. no jo možná mě mrzelo, jak to s Drobkem bylo ve skutečnosti - ale to se dočtete v poděkování.

Celkové hodnocení:


5* - kniha se mi opravdu líbila, byla to prvotina v tomto odvětví. Knihu o otroctví jsem ještě nečetla a tahle byla opravdu napsané moc čtivě.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama