Říjen 2016

...jde o jakousi vnitřní souhru, kterou musíte akceptovat ačkoli je váš spoluhráč největším nepřítelem.

12. října 2016 v 11:07 | Kateřina Ulmanová |  PROČ ... tento blog?
Po nějaké době zase usedám k wordovému dokumentu, abych tak nějak oživila aktivitu na mém blogu.

Víte, poslední dobou tak nějak nevím, zda ještě chci pokračovat v jeho psaní. Dostala jsem se do fáze, kdy zjišťuji, že už "nemám co říct", nebo jinak…. Já mám co říct. Jen není kdo by to četl.

Abyste mi rozuměli, víte, celá pointa tohoto blogu spočívala v tom ukázat nově diagnostikovaným MG pacientům, že všechny ty kecy co si čtou v internetových diskuzích nejsou tak úplně pravda. Nemusíte sedět doma na zadku, nemusíte celoživotně jíst prášky (pokud vám pomáhají, směle je jezte), chtěla jsem tak nějak poukázat na to, že každá nemoc má základ v psychice. A že záleží na vás, jak svůj život uchopíte, ať už je vaše diagnóza jakákoli. Jenže jak se zdá, svět okolo je silnější než já. Stále si lidé ptají na nejmenší prkotinky, i tu nejmenší rýmečku svalují na MG, a ptají se zda pomalu mohou jíst červenou řepu, nebo má neblahý vliv na MG - a já jim to nemám za zlé, jen to není asi má životní filosofie a můj životní styl.

Kdo mě zná, ví, že miluju Českou republiku, mám ráda naši kulturu, naše zvyky a tradice, ale nerozumím tomu, proč jsme tak pozadu v některých záležitostech.

Světové povědomí o Myasthenii Gravis, je na naprosto jiné úrovni než tady u nás. Tam bojují za vytvoření účinného léku, mají prášky, které se do těla uvolňují postupně a tím vám zajistí větší komfort. Pořádají charitativní běhy, kdy výtěžek jde právě na výzkum léku. Naše léčba končí u tradičního konvenčního Mestinonu, který si dáte a jeho účinek - alespoň pro mě, je okamžitý - ale někdy je jeho dávka silnější než potřebuju a trvá kratší dobu a já zažívám neblahé vedlejší účinky.

Ve světě mají SIRUP a tablety s postupným uvolňování - co jsem se alespoň dočetla já se svojí chabou angličtinou. Je spousta rad - v angličtině - jaká využívat alternativa, abyste nabrali sílu i jinak než jen z prášku.
Mrzí mě, že když napíšete MYASTHENIA GRAVIS tak vám v ČJ vyjede jen malý počet stránek, a informace jsou na všech vesměs stejné (Co je MG? Jaké jsou příznaky? Jaká je léčba? Poraďte se z odborníkem! ). Nemám asi jakékoli právo někoho kritizovat - a nechci aby to tak vyznělo - kdyby informace nebyli žádné, dost těžko bych věděla jakým stylem vůbec pátrat a po čem sáhnout v období krize. Jenže, kam se za posledních 5 let pohnula jakási představa o tom co je MG? Kam pokročila její léčba?

Já v dnešní době neberu žádný prášek, protože všechny kortikoidy na mě neměli žádný pozitivní účinek. Mestinon se snažím omezovat - právě z důvodu, že když neodhadnu jakou dávku mé tělo potřebuje trpím - a ubírám se cestou hodně spánku, psychická pohoda - a jednoduše respektování svého těla, že když řekne NE já řeknu DOBŘE. Myslím si, že jde o jakousi vnitřní souhru, kterou musíte akceptovat ačkoli je váš spoluhráč největším nepřítelem.

Mým největším snem, nebo spíš prioritou, je docílit světa, který bude obsahovat následující situace:
"Dobrý den, omlouvám se, ale na dnešní ranní hodinu jsem nedokázala vstát."
"Slečno kolegyně, ale vaše absence je větší než je dovoleno."
"Omlouvám se, ale mám diagnostikovanou Myasthenii Gravis a dělá mi problém ráno vstát a dojít do školy."
"Samozřejmě, to je v pořádku. Tak přijďte když vám to nohy a tělo dovolí."

Bohužel v současné době to probíhá tak, že vám profesor řekne: "Hmm, bohužel nevím, co to vůbec nějaká Myasthenia Gravis znamená, tak vám asi budu muset věřit co, ačkoli je asi příjemné mít všeobecnou omluvenku na všechno."
Ne… Není to příjemné.

A přesto když se zeptáte lidí, kteří MG mají, povětšinou je jejich odpověď taková, že nevidí důvod proč někomu ukazovat, že oni právě mají MG diagnostikovanou. A já jim to nemám za zlé, jenže, pak pokaždé budeme muset dlouze vysvětlovat PROČ musíme více spát, PROČ nemůžeme utíkat na tramvaj, ačkoli to znamená že nestihneme pohovor atd atd.

Všichni v mém okolí vědí co mi je, dokážu se snimi zasmát situacím, které mi dělají problém, protože všichni víme jak to je.
Přátelé mi dokonce píšou: "Dnes v Dr. House poznámka o MG." " Čau Kači, dneska jsem viděla v časopise větu o MG." A vědí o co jde, tak kam dál ještě posouvat tento blog?

Tak se zatím mějte, já se třeba zase ozvu. Když budu mít potřebu něco říct. :-)
Na závěr snad jen jedna poznámka, žijte život!


PS: mám za sebou operaci brzlíku, NEPOMOHLA, což jsem od začátku věděla, ale aslespoň už nemám v těle něco co tam nemá být. Jo a taky, je podzim, tak je má absence ve škole vyšší a spánek tvoří 80% mého dne.